RECEITAS

Her gün bin 500 ton ekmek israf ediliyorToprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Fındık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Bahar, Türkiye'de her gün bin 500 ton ekmeğin israf edildiğini bildirdi. 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Fındık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Bahar, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ni (TGC) ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye'de her gün bin 500 ton ekmeğin israf edildiğini açıkladı.

Ziyareti esnasında TGC Başkanı Turgut Özdemir ile bir süre sohbet eden Bahar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de ekmek israfına yönelik ilk olarak 2008 yılında araştırma yaptıklarını belirterek "Yaptığımız araştırmalarda gördük ki o dönem ekmeğin yüzde 5'ini israf ettik. 4 yıl sonra bu araştırmayı tekrarladık ve gördük ki 2008 yılına göre israfta yüzde 20 artış var" dedi.

Bahar, zenginleşmeye bağlı olarak israfın da arttığını ifade ederek, "Gelişmekte olan ülkelerde ya da fakir ülkelerde tarladan sofraya gelene kadar israf çok ama sofradan sonra israf az. Gelişen ülkelerde ve bizim gibi kendine yeten ülkelerde ise zenginleştikçe sofradan sonra israf artıyor" diye konuştu.

Yapılan araştırmalara göre dünyada 4 milyar ton gıda üretildiğini kaydeden Bahar, "Dünyada üretilen gıdaların 1,3 milyar tonu israf. Bu miktar dünya gıda üretiminin 3'te birine denk gelmekte. İsraf edilen 1,3 milyar ton gıdanın değeri ise 1 trilyon dolar. Biz bu nedenle çalışmalar yapıyoruz. Bizim ülkemizdeki ekmek israfına yönelik bu çalışma da aslında dünyaya örnek" ifadelerini kullandı.

"Kişi Başı İsraf 1 Dilim Ekmek, Yani 20 Gram"

Bahar, Karadeniz Bölgesi'nde ekmek israfının daha az olduğuna inandığını belirtirken bunu Karadeniz ekmeğinin diğer ekmeklere göre daha kaliteli olmasına bağladı.

Başta gençler olmak üzere toplum genelinde israfa yönelik duyarlılık oluşturmak istediklerini vurgulayan Bahar, şunları kaydetti:

"Kişi başına ekmek israfı 1 dilim ekmek yani 20 gram. Belki biz yapmıyoruz ama Türkiye genelinde yapıldığında herkes bir dilim ekmeği israf ediyor. Kişi başına yıllık 7,3 kilogram yapıyor. Bu 20 gramlar bin 500 ton ekmek yapıyor. Türkiye'de her gün bin 500 ton ekmek israf ediliyor. Yıllık yaptığınız zaman ise 542 bin ton ekmek israf ediliyor."

İsrafın Ekonomik Boyutu
Araştırmaya göre kişi başı ekmek israfı günlük 20 gr'dır. Bu miktar az gibi gözükse de ülke nüfusu göz önünde bulundurulduğunda israfın yıllık ekonomik boyutu, ekmeğin 2,80 TL olan kg birim fiyatından hareketle 1,5 milyar TL'dir.

Bir yılda israf edilen ekmeğin parasal karşılığı ile:104 bin aile (5 kişilik) bir yıl boyunca yoksulluk sınırında geçinebilmekte,
162 bin asgari ücretli kişi bir yıl boyunca geçinebilmekte,
460 bin üniversite öğrencisine 12 ay boyunca aylık 280 TL burs verilebilmektedir.
Ya da;

100 yataklı 80 hastane,
Yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 18 havaalanı,
16 derslikli 500 okul,
300 öğrenci kapasiteli 250 yurt,
500 kilometrelik bölünmüş yol gibi hizmetlerden herhangi biri yapılabilmektedir.
Ayrıca, 1 günde israf edilen 6 milyon adet ekmek, 4,7 milyon kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacını karşılamaktadır.

Bir yılda israf edilen 2,1 milyar adet ekmek, ülkenin 23 günlük ekmek ihtiyacı kadardır.

Gözde Un olarak ekmek israfı konusunda duyarlılık yaratmak için; tariflerimizde bayat ekmek kullanılan yiyecekler üzerinde yoğunlaştık ve sizlerle paylaşmak istedik.